Loading...
Loading...
Loading...

Araba Neden Yağ Yakar?

"Araba neden yağ yakar?" sorusu, araç sahiplerinin sıkça karşılaştığı ve çoğu zaman endişe uyandıran bir sorundur. Bir otomobilin motoru çeşitli nedenlerle yağ yakabilir ve bu durum aracınızın performansını ve verimliliğini etkilerken ömrünü kısaltabilir. Motorunuzun sağlığını korumak ve ciddi arızaları önlemek için yağ yanmasının arkasında yatan nedenleri anlamak ve uygun tedbirleri almak gerekir. Bu yazımızda arabanızın neden yağ yaktığını, bu durumun belirtilerini ve karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde ele alacağız.
 

Araba Yağ Yakması Nasıl Anlaşılır?

Motora hasar veren durumlarda araba yağ işareti yanarak sizleri sorundan haberdar eder. Bunun dışında aşağıdaki belirtiler de aracın yağ yaktığının habercisi olabilir.
  • Egzozdan mavi duman çıkması
  • Motor yağı seviyesinde düşüş
  • Yanık yağ kokusu
  • Motor performansında değişiklik
  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motorun gürültülü şekilde çalışması
  • Soğutma sistemi aksaklıkları

Araba Yağ Sıcaklığı Kaç Olmalı?

Motor yağının ideal sıcaklığı genellikle 90 ila 105 derece Celsius arasındadır. Bu sıcaklıkta yağ, motoru korumak ve en iyi performansı sağlamak için ideal kıvamda olur. Yağın sıcaklığı 140 ila 145 derecelere çıkarsa hemen müdahale edilmesi gerekir.
 

Araba Yağ Yakıyor Ne Yapmalıyım?

Eğer aracınız yağ yakıyorsa profesyonel bir servise başvurmanız en doğrusudur. Sorunun kaynağını belirlemek ve uygun onarımları yapmak için detaylı bir motor kontrolü gereklidir. Motor kontrolünde olası sürtünmelerden kaynaklı hasar gören parçalar yeni parçalarla değiştirilebilir.
 

Araba Yağı Ne Zaman Değiştirilir?

Motor yağının değiştirilme sıklığı; aracın marka ve modeline, kullanım koşullarına bağlı olarak değişir. Genellikle yılda bir kere olmak üzere her 5.000 ila 10.000 kilometrede bir araba yağ değişimi önerilir. Ancak bu süre aracınızın modeline ve performansına göre farklılık gösterir.
 
Motorunuzun yağ yakması, zamanında müdahale edilmediğinde ciddi motor arızalarına yol açabilir. Bu nedenle aracınızın yağ seviyesini düzenli olarak kontrol etmeli, periyodik bakım ve belirtilen yağ değişim uygulamalarını aksatmamalısınız. Eğer aracınızda bu tür bir sorunla karşılaşırsanız Avis Filo'nun profesyonel araç bakım hizmetlerine güvenebilirsiniz. Avis Filo, müşterilerine üstün hizmet kalitesi ve kapsamlı bakım hizmetleri sunarak kiraladığınız araçların en iyi durumda kalmasını sağlar.
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}