Loading...
Loading...
Loading...

Ticari Uzun Dönem Araç Kiralama

Ticari araç kiralama özellikle son dönemlerde birçok şirket tarafından sıklıkla tercih edilen bir kiralama hizmetidir. Ticari araç tiplerine, ihtiyaç duyulan süre boyunca hızlıca sahip olmak maliyet avantajı sağlamaktadır.

Ticari bir aracı satın alma süreci işletmeye özel birçok masraf ve vergi barındırır. Bu nedenle satın almak yerine ihtiyaca uygun zamanlarda ticari araç kiralamak hem iş yükünüzü hafifletir hem de ticari araç satın almak için kullanacağınız bütçenizi farklı bir yatırım olarak kullanmanıza olanak sağlamaktadır.

Ticari araçların kiralanma şartları da çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Kullanılacak olan ticari aracın gereksinimleri, boyutu, yük hacmi ve yolcu hacmi gibi birtakım kullanım amaçlarının göz önünde bulundurulması ve bu özelliklere bağlı kalınarak kiralanma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ticari Araç Nasıl Kiralanır?

Ticari araçların kiralanmasında kullanım amaçlarına göre farklı belgeler gerekir. Kullanılacak araç yük taşımacılığı için kiralanıyorsa aracın büyüklüğüne göre ruhsatlarda belirtilen tanımlara uyumlu belgelendirme yapılmalıdır.

Turistik bölgelerde seyahat etme amaçlı araç kiralama yolunu kullanacaksanız da araç ruhsatına yolcu sayısı eklenmelidir. Ruhsata bir sayının belirtilmediği durumlarda aracın K belgesine sahip olması gerekir. Bahsettiğimiz bu K belgesi aracın taşıma şekline göre K1 ve K2 olarak ayrılır. K1 belgesine sahip araç; Türkiye’de yük taşıyabilir.

Ticari ruhsatlandırılma yapılacak kiralık araçları kullanacak sürücülerin, araç sınıfına göre belirlenen SRC belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Bu belge; Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ne göre yurt içinde eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapan tüm sürücülerin almasının zorunlu olduğu mesleki yeterlilik belgesi olarak tanımlanabilir.

Hususi ruhsatlı N1 ve N1G1 araç sınıfında yer alan kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtların, taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalarda kullanılmak kaydıyla, uzun veya kısa dönem kiralanmasında binmek amaçlı kiralama yapılarak Taşıma Belgesi (K Belgesi) ve SRC belgesi olmadan kullandırılabilmektedir.

Avis Filo Ayrıcalıkları

Avis Filo Operasyonel araç kiralama hizmetlerinde müşterilerine birçok farklı avantaj sunuyor. Avis Filo sayesinde kiralayacağınız ticari araç için oluşturulan taşıt sözleşmesi sayesinde K2 belgesine sahip olabilirsiniz. Böylelikle aracın asıl sahibi olmadan, ticari faaliyetlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcıların istekleri doğrultusunda uygun çözümler sunan Avis Filo, güvenle ve konforla yolculuk yapmanız için ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızda.
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}