Loading...
Loading...
Loading...

Araba Kaputunda Neler Var?

Araba Kaputunda Neler Var?

Kaput, arabaların motor kısmının üzerinde konumlanan, motor ve bileşenlerini koruyan bir kapak görevi görür. Acil durumlarda müdahale edebilmek ya da otomobil parçalarının çalışma biçimlerini daha iyi anlamak için araç kaputu altındaki bileşenlere göz atmak ve bazı temel bilgileri öğrenmek araç kullanıcıları için oldukça önemlidir. Bazı araçların kaputu ve içerisindeki bileşenleri tasarımlarına bağlı olarak farklılıklar gösterebilir.
Genel olarak bakıldığında bir aracın kaputunda soğutma sistemleri ve motor sistemi yer alır. Bu iki önemli bileşen, kaput açıldığında kişilerin doğrudan görebileceği sistemlerdir. Bunların dışında kaputta birçok farklı bileşen bulunur ancak bu parçalar ilk bakışta görülemeyebilir.
 

Araba Kaputu Parçaları

Otomobillerin ön kaputları açıldığı zaman görülen parçaların çoğu araç modeli, markası ve yapısına göre farklılık gösterebilir. Genel olarak araba kaputu içindekiler şu şekilde sıralanabilir:
 

 • Motor

  Motor, yakıtı mekanik enerjiye dönüştürür ve arabanın kalbi olarak tanımlanabilir. Arabaya itme gücünü veren ana bileşendir ve silindirleri, pistonları ve diğer bileşenleri içerir. Motorun çalışma prensibi bir çeşit hava pompası gibi düşünülebilir. Hava içeri girer, sıkıştırılır ve benzine karışır. Hava ve yakıt karışımı patlayarak motoru döndüren pistonları harekete geçirir. Egzoz, egzoz borusundan dışarı atılır. Ancak bu hava pompasının çalıştırılması için de birçok farklı parça gereklidir.
   
 • Akü

  Araba kaput içerisinde bulunan diğer parçalardan biri olan akü, marş motoru da dahil olmak üzere aracın elektrik sistemine elektrik gücü sağlar. Bilinen araç içerisindeki elektronik bileşenler ve marş motorunun doğru bir biçimde çalışmasında etkilidir.
   
 • Radyatör

  Radyatör, soğutma sıvısını motor bloğunda dolaştırarak ve ısıyı kanatçıklardan dağıtarak motorun soğumasına yardımcı olur.
   
 • Motor Soğutma Suyu

  Antifriz olarak da bilinen motor soğutma suyunun iki farklı görevi bulunur. İlk görevi motorun soğuk hava şartlarında donmasını engellemek, ikinci görevi ise araçtaki hararetin yükselmesini engellemesi ve ısıyı emmesidir.
   
 • Alternatör

  Alternatör, aküyü şarj etmek ve aracın elektrik sistemine güç sağlamak için elektrik üretir.
   
 • Fren Hidroliği Haznesi

  Fren hidroliği, araç fren sisteminin çalışmasında oldukça önemli olan bir sıvı şeklinde tanımlanabilir. Kullanıcıların hidrolik seviyelerini kontrol etmeleri ve tamamlamaları yolculuklarında büyük önem taşır.
   
 • Motor Yağı Kontrol Çubuğu

  Aracın motor yağı seviyesini kontrol etmek için motor yağı kontrol çubuklarına ihtiyaç duyulur. Bu çubuklar genellikle motor üzerinde yer alan bir tüp şeklinde görülebilir ve motorun alt kısmında bulunan yağ haznesine sokularak ölçüm yapılabilir.
   
 • Hava Filtresi

  Hava filtresi, kir ve kalıntıların motora girmesini önlemeye yardımcı olur ve sorunsuz çalışmasını sağlar. Periyodik olarak bakımlarda bu filtrenin değiştirilmesi önemlidir.
   
 • Yağ Filtresi

  Araç motorunda yer alan yağ içerisindeki toz, kir ya da diğer yabancı maddelerin tutulmasını ve motorun temiz kalmasını sağlayan parçaya yağ filtresi adı verilir. Bu filtre, aracın yağlanma sisteminde büyük rol oynar ve motorun sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için düzenli periyodlarla değiştirilmesi gereken bir parçadır.
   
 • Cam Silecek Suyu

  Araba ön kaput içerisinde yer alan bu parça, araç seyir halindeyken ön ve arka camların temizlenmesi için kullanılabilen sıvıyı içerisinde bulundurur.

  Genel olarak bakıldığında araba kaputunun içerisinde yer alan bu bileşenler, araca güç sağlamak ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için birlikte çalışır. Aracın güvenilirliğini ve uzun ömürlü olmasını sağlamak için bu bileşenlerin nasıl çalıştıklarını bilmek ve bakımını düzenli olarak yaptırmak oldukça önemlidir.

  Tüm ihtiyaçlara yönelik marka ve model alternatifleriyle müşterilerine yıllardır güvenle hizmet veren Avis Filo’nun profesyonel destek ekibi, hedefinize ulaşacağınız tüm yollarda kullanacağınız araçlarda ve filo kiralama işlemlerinizde her daim yanınızda!
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}