Loading...
Loading...
Loading...

Aküsü Biten Araba Nasıl Çalışır?

Aküsü Biten Araba Nasıl Çalışır?

Araç aküsünün bitmesi nadir rastlanan bir durum olmasına rağmen, meydana geldiğinde sürücüleri büyük bir zorluğa sokabilir. Bu nedenle aracın yakıtı ve lastikleri gibi, araba aküsü de düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu önlem, sürücülerin karşılaşabileceği sorunların kolay yoldan çözümü için oldukça önemlidir.
Aracınızın aküsünün bittiği durumlarda aracınızı çalıştırmanın en basit yolu, çalışan başka bir araçtan akü takviyesi almaktır. Bu yöntemle aracınızı en yakın servise götürüp aküsünü değiştirene kadar çalışır hale getirebilirsiniz. Böylelikle bu yöntem sayesinde acil durumlarda bir çözüm sağlayabilir ve zor durumda kalmaktan kurtulabilirsiniz.

Akü Ne İşe Yarar?

Araba aküsü, araçların çalışması için hayati öneme sahip olan ve elektrik enerjisi sağlayan parçalardır. Kimyasal enerjiyi depolar, ihtiyaç duyulduğunda bu enerjiyi yeniden elektrik enerjisine dönüştürür araçtaki diğer parçalara iletilmesini sağlar. Bu sayede aracın motoru çalıştırılabilir ve yüksek akım gerektiren diğer parçaların da enerji ihtiyacı karşılanır. Aynı zamanda aküler, araçların voltaj ve amperaj dengelemesini yaparak zarar görmesini engelleyen bir önemli koruma görevi de üstlenirler.
Akülerin bir diğer önemli işlevi de aracın elektrikle çalışan diğer kısımlarının çalışmasını sağlamaktır. Radyo, kalorifer ve araç içi lambalar gibi elektriğe ihtiyaç duyan parçaların enerji ihtiyacını karşılarlar. Bu nedenle akülerin düzenli bakım ve kontrolünün yapılması aracın güvenliği için önemlidir. Ayrıca uygun kullanım ve şarj edilme yöntemleri de akülerin ömrünü artırarak sorunsuz bir şekilde kullanımını sağlar.
 

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araba aküsü bittiğinde aracınızın marş motorunu çalıştıramazsınız ve diğer elektronik aksamları da çalışmaz hale gelir. Aracın çalışması için hayati öneme sahip olan akü bitmesi belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:
 

 • Motorun Yavaş Basması

  Akünüz bozulmuş olabilir ve araç marş yapmak için gerekli enerjiyi depolayamıyor olabilir.
 • Marşa Basarken Göstergelerin Sönmesi

  Kutup başlarının gevşek veya oksitli olmadığı durumlarda bu durum akünün bitmek üzere olduğunu gösterebilir.
 • Anahtar Çevrildiğinde Hiç Marş Basmaması

  Bu durum genellikle marş dinamonun sorunlu olduğunu ve kömürlerinin bittiğini gösterir.
 • Sönük Farlar

  Farlarınızın sönük olması, akünüzün boşalmış ya da arızalı olduğunu gösterebilir.
 • Gösterge Panelinde Akü İşareti

  Bu durum aracınızın aküsünün yeterli enerjiye sahip olmadığını veya şarj dinamosunda ya da aküde bir sorun olduğunu gösterir.
 • Şişmiş Akü

  Yüksek şarj ya da akü içerisindeki kısa devre sebebiyle bu durum oluşabilir. Akünüzün değiştirilmesi gerekebilir.
 • Eskimiş Akü

  Araç akülerinin ömürleri genellikle 3-5 yıl arasında değişir. Eğer akünüz eskiyse, kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.
 • Aküden Ağır Koku Gelmesi

  Bu durum, akünün sızdırdığını veya yüksek şarjdan dolayı içindeki sıvının kaynayarak koku olarak yayıldığını gösterebilir.

Araba Aküsü Nasıl Şarj Edilir?

Öncelikle, aracın motoru tamamen durdurulmalı ve anahtar çıkarılmalıdır. Araba aküsünün kapakları açılmalı ve kutup başlarına erişim sağlanmalıdır. Eğer akü kapakları vidalıysa, bir tornavida veya uygun bir alet yardımıyla kolaylıkla bu kapaklar açılabilir. Şarj cihazının doğru şekilde bağlanması gerekir. Şarj cihazı, genellikle bir kırmızı ve siyah kabloya sahiptir. Kırmızı kablo pozitif (+) kutup başına bağlanmalı, siyah kablo ise negatif (-) kutup başına bağlanmalıdır. Bu bağlantılar doğru yapmaya dikkat etmelisiniz, aksi takdirde aküye zarar verebilirsiniz.
Ardında akü şarj aleti prize takılmalı ve açılmalıdır. Cihazın talimatlarına göre şarj ayarları yapılabileceği gibi, genellikle otomatik şarj modu vardır. Bu modda cihaz, aküyü şarj etmek için gerekli akım ve voltajı kendisi belirler. Akünün şarj edilmesi birkaç saat sürebilir. Şarj işlemi sırasında akünün sıcaklığı artabilir, bu nedenle şarj işlemini gözlemlemek ve güvenliği sağlamak oldukça önemlidir. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra şarj cihazı kapatılmalı ve kablolardan çıkarılmalıdır. Kutup başları da temizlenmeli ve tekrar sıkıca bağlanmalıdır.
Tüm bu adımları bilinçli bir şekilde takip ederek akünüzü güvenli ve doğru şekilde şarj edebilirsiniz. Ancak unutmamak gerekir ki araç aküleri genellikle kimyasal maddeler içerdiğinden, şarj işlemi sırasında güvenlik tedbirlerine dikkat etmek büyük önem taşır.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Araba aküsü tamamen boşaldığında elektrik enerjisi üretmeyi durdurur, bu sebeple de tekrar doldurulması gerekir. Birçok farklı nedenden ötürü boşalabilen akülerin takviyesinin yapılabilmesi için aşağıda sıralanan talimatları güvenli ve bilinçli bir şekilde takip etmek oldukça önemlidir.
 

 • İki akünün de amper gücünün eşit olduğundan emin olun.
 • Takviye işlemine başlamadan önce aracınızın motorunu ve elektrikle çalışan tüm aksesuarlarını kapatın. Bunlar iç aydınlatma, far ve radyo gibi parçaları kapsar.
 • Akü başlarında -varsa- plastik koruyucuları çıkarın.
 • Akü kutup başlarının (+) ve (-) işaretlerine dikkat edin.
 • Akü takviye cihazının kırmızı ucunu, yani (+) kutubu boş olan akünün (+) terminaline, diğer ucunu ise dolu olan aküdeki (+) terminaline bağlayın.
 • Takviye kablosunun siyah ucunu, yani (-) kutubu dolu olan akünün (-) terminaline, diğer ucunu ise boşalan akünün aracının kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlayın.
 • Akü başlarını doğru şekilde bağladıktan sonra bir anahtar kullanarak başları sıkıca sıkın. Bu işlemi yapmadan önce doğru bağlantıların kontrol edilmesi gerektiğini unutmayın.
 • Önce dolu akünün aracını çalıştırın, ardından boş akünün aracını çalıştırın.
 • Takviye işlemini tamamlayın.
 • Tamamlanan takviye işlemi sonrasında ilk olarak (-) kutuptaki kabloları çözün. Sonrasında ise (+) kutuptaki kabloları dikkatli bir şekilde çıkarın.
Seyahatlerinin güvenli ve konforlu olmasını kim istemez ki?
İşte tam olarak bu nedenle Avis Filo olarak bizler, tüm seyahatlerinizi güvence altına almak için size yardımcı oluyoruz. Filo kiralama işlemlerinizde yolda oluşabilecek tüm sorunlara karşı 7/24 ulaşabileceğiniz yol yardım hizmetlerimiz her zaman yanınızda. Avis Filo’nun sunduğu güven sayesinde tüm yolculuklarınızda kötü sürprizlerle karşılaşma riskinizi en aza indirebilirsiniz!
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}