Loading...
Loading...
Loading...

Arabanın Göstergeleri ve Anlamları

Arabanın Göstergeleri ve Anlamları

Araç gösterge panelinde yer alan işaretler, aracınızda meydana gelebilecek arızaları tespit ederek sizi uyarmanın yanı sıra hangi özellikleri kullandığınız ya da hangi sorunlarla karşılaşabileceğiniz hakkında da size önemli bilgiler de sağlar. Bu göstergelere ve anlamlarına yakından bakmaya ne dersiniz?
 

El Freni İkaz Işığı

Araç çalışırken el freni yukarıda ise ikaz ışığı devreye girer. İndirilmesine rağmen hala yanmakta olan el freni uyarı ışığı, aracın fren sisteminde önemsenmesi gereken bir sorunu gösterir. Bu sorun, aracın fren sıvılarındaki veya basınç düzeyindeki bir arızadan kaynaklanabilir ve acilen çözülmelidir.
 

Şarj Sistemi İkaz Işığı

Şarj sistemi ikaz ışığı, akünün boşaldığını, aküde sorun olduğunu olduğunu ya da alternatörde bir arıza meydana geldiğini gösterir. Aracın elektrik aksamlarından herhangi birinde bir arıza meydana geldiğinde, öncelikle araç durdurulmalı ve tüm elektrik aksamları devre dışı bırakılmalıdır. Bu aşamadan sonra araç en kısa sürede yetkili servise götürülmelidir.
 

Lastik Basınç İkaz Işığı

Lastik basınç ikaz ışığı, araba arıza lambaları arasında yerini alır ve devrede olması araç lastiklerindeki basıncın düşük olduğunu belirtir. Düşük basınçlı lastikler, sürüş güvenliğini tehlikeye attığı gibi yakıt tüketimini de artırabilir.
 

Hararet Göstergesi

Aracın güvenliği için önem taşıyan ve araba göstergeleri arasında öne çıkan motor ısısı, normal sıcaklık aralığının üzerinde olduğunda ciddi bir sorun olabileceğini gösterir.
 

Motor Yağ Basıncı Uyarısı

Araba yağ göstergesinin yanması, motorun yağ seviyesinin ve basıncının düştüğünü gösterir. Panelde ikaz lambası yandığı zaman motora en kısa sürede yağ eklenmesi gerekir. Motor yağ basıncı uyarısını göz ardı etmek, motorda kalıcı hasara neden olabilir.
 

ESC/ESP İkaz Işıkları

ESC/ ESP ikaz ışıkları aracın denge ve kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Aracınızda bu ikaz ışıklarının yandığı durumlar, donanımsal bir soruna işaret olabilir. Bu durumda, aracınızı bir servise götürmeniz ve profesyonel bir destek almanız gerekebilir.
 

Kızdırma Bujisi İkaz Işığı

Bujiler, motorun yakıt- hava karışımını ateşlemekle görevli parçalardır ve arızalandıklarında aracınızın performansını ciddi şekilde etkileyebilirler. Kızdırma bujisi ikaz lambası yandığında ise bujilerde bir sorun olduğunu gösterir.
 

Servis Arıza Uyarısı

Aracınızın kilometre bakım zamanı geldiğinde, panelde bir uyarı ışığı yanar. Bu uyarı ışığı, aracın kilometre bakımının yapılması gerektiğinin habercisidir.
 

ABS Uyarı Lambası

ABS ışığı sürekli yanıyorsa, bu durum ABS fren sisteminin devre dışı kaldığını gösterir. ABS etkinleşmeden çalışmaya devam eden fren sistemi, sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle ABS ışığının sürekli yandığı durumlarda en kısa sürede yetkili servise başvurmanız gerekmektedir.
 

Hava Yastığı Sistemi Uyarı Lambası

Araçların hava yastığı sisteminde bir sorun olduğunda airbag (hava yastığı) uyarı lambası yanmaya başlar. Aracınızı çalıştırdığınızda öncelikle motor bilgisayarı sistemi kontrol eder ve airbag uyarı lambası birkaç saniye yanar. Sistemde bir sorun olmadığı durumlarda lamba söner. Ancak eğer uyarı lambası sönmüyorsa, hava yastığı sisteminde bir sorun olabilir ve acil olarak yetkili servise başvurmanız gerekir.
Avis Filo, müşterilerine yıllardır her türlü ihtiyaca yönelik marka ve model alternatifleri sunarak güvenilir hizmetler vermektedir. Profesyonel destek ekibi sayesinde, her zaman hedefinize ulaşacağınız yollarda size uygun araç seçimleri yapmanıza yardımcı olur. Avis Filo hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}