Loading...
Loading...
Loading...

AdBlue Nedir? AdBlue Ne İşe Yarar?

AdBlue Nedir?

Bu yazımızda, özellikle dizel motorlu araçlarda sıkça duyduğumuz AdBlue terimi hakkında detaylı bilgiler sunarak merak ettiğiniz soruları yanıtlıyoruz. Yeni model bir dizel aracınız yoksa ya da aracınız benzinli ise AdBlue ile henüz tanışmamış olabilirsiniz. Günümüzde birçok yeni dizel araç AdBlue isimli bir sıvı ile dolu gelmektedir. Avis Filo ile kiraladığınız birçok araçta da AdBlue bulunmaktadır.

AdBlue, özellikle dizel motorlu araçlarda azot oksit emisyonunu azaltmak ve çevreye zararlı gazların salınımını önlemek için kullanılan bir üre - saf su solüsyonudur. AdBlue, %32,5 oranında temizlenmiş üre ve %67,5 oranında saf sudan oluşur. AdBlue deposunun kaç litre olduğu aracın modeline göre değişkenlik gösterir.
 

AdBlue Ne İşe Yarar?

AdBlue, SCR (Seçici Katalitik İndirgeme Sistemi) teknolojisi ile çalışır ve aracın ürettiği egzoz gazındaki azot oksitleri, zararsız gazlara dönüştürür. Bu dönüşüm çevreye verilen zararı minimuma indirir. Avrupa ülkeleri Euro 6 Emisyon Standartları ile birlikte bu zararı en düşük seviyeye çekmeye devam etmektedir. Euro 6 Emisyon Standartları’na göre dizel arabalardaki NOx salınımının normal araçların salınımından %67 oranında daha düşük olması gerekiyor. Bu oranı sağlamak için AdBlue adlı teknolojiden faydalanılıyor.
 

AdBlue Biterse Ne Olur?

AdBlue ışığının yanmasıyla sıvının azaldığını veya AdBlue arızası yaşandığını anlayabilirsiniz. AdBlue seviyesinin düşmesi motor performansının düşmesine ve emisyon değerlerinin yükselmesine sebep olabilir. AdBlue’nun tamamen bittiği durumlarda araç çalışamaz hale gelebilir. Sıvının tamamen bittiği durumları da aynı şekilde AdBlue işaretli ışığın sürekli olarak yanmasıyla anlayabilirsiniz.
 

AdBlue Nasıl Doldurulur?

AdBlue sıvısını doldurmadan önce aracın kapalı olduğundan emin olunması gerekiyor. Bunun dışında araçlarda yakıt deposu ile AdBlue deposunun karıştırılmaması önemlidir ve dolum sırasında sıvının temasından kaçınılmalı, sıvının döküldüğü yerler hemen temizlenmelidir. AdBlue sıvısını benzin istasyonlarından satın alabilir ya da basit olan bu işlemi gerekli tedbirleri alarak AdBlue pompası ile kendiniz de gerçekleştirebilirsiniz.
 

AdBlue Hangi Araçlarda Var?

Özellikle Euro 6 emisyon standartlarına uyan her binek ve ticari dizel araçlarda AdBlue bulunur. Bununla birlikte 2016 yılından itibaren üretilen tüm SCR teknolojisine sahip dizel araçların AdBlue özelliğini barındırdığını söyleyebiliriz. AdBlue’nun kullanıldığı araçlar arasında midibüsler, arabalar, tarım makineleri, kamyonlar ve otobüsler yer alıyor.
 

Araç AdBlue Uyarısından Sonra Kaç Km Gider?

Araçta AdBlue uyarısı yandığında, aracın gideceği mesafe ve performans modele göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak aracınızda AdBlue ışığı yandıktan sonra 2000 km daha yol gidebilirsiniz.
 
Günümüzde üretilen tüm dizel araçlarda bulunan ve çevre kirliliğini azaltmaya yönelik bir teknoloji olan AdBlue’nun, Avis Filo’da yer alan çoğu araçta bulunduğunu söyleyebiliriz. Yaşanabilir bir gelecek için attığımız her bir adımda sürdürülebilirliğe dikkat ediyor, gelişen teknolojiye her daim ayak uyduruyoruz. AdBlue özelliğine sahip araçlarımızı keşfetmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}