Loading...
Loading...
Loading...

Yıllık Araç Kiralamak mı Satın Almak mı?

Araç satın almak sadece ekonomik bir tercihlere göre değil yaşam tarzına göre de şekillenen ve bireysel ya da şirket odaklı tercihlere göre de değişkenlik gösteren bir süreçtir. Son yıllarda şehir hayatında ve iş dünyasında uzun dönem araç kiralama giderek popülerleşiyor. Peki bu trendin arkasında ne tür avantajlar bulunuyor? Satın almaya göre daha avantajlı olduğu söylenebilir mi? Bu yazımızda her iki yöntemin de avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde ele alarak Avis Filo olarak en doğru kararı vermenize yardımcı olmayı hedefliyoruz. İlk olarak yıllık araç kiralamanın avantajlarından başlayalım:
 

Uzun Dönem Araç Kiralama Avantajları

Teknolojik Güncellemeler: Kiralama, en yeni teknolojik özelliklere ve güvenlik donanımlarına sahip araçları denemenize olanak tanır. Yeni bir model piyasaya sürüldüğünde kiralama seçeneği ile bu modele kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tahmin Edilebilir Maliyetler: Kiralama sözleşmeleri genellikle sabit aylık ödemeleri içerdiği için bütçe planlama konusunda size daha fazla öngörü sağlar.

Vergi Avantajları: Bazı ülkelerde kiralık araçların maliyetleri vergi indirimi olarak kabul edilebilir. Bu durum kiralık araç kullanıcılarına ekonomik bir avantaj sağlar.

Uzun vadeli araç kiralamada bu avantajların yanında masraf gerektiren bazı durumlar da vardır fakat araç satın almaya göre çok daha düşük maliyetlidir. Bu masraflar genel olarak kiralama süresi boyunca aylık kira tutarı ve kurumlar vergisinin dışına çıkmaz.
 

Araç Satın Alma Avantajları

Özelleştirme: Aracınızı dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Renginden, iç tasarımına, ses sistemine kadar tamamen size ait bir araç oluşturmanız, satın aldığını araçlarda çok daha kolay gerçekleşir.

Uzun Vadeli Yatırım: Satın alınan araçlar belirli bir süre sonra satılabilir ve uzun vadede bir yatırıma dönüşebilir.

Kiralama Kısıtlamaları Olmaksızın Kullanım: Kiralık araçlarda genellikle kilometre sınırlamaları veya kullanım şartları bulunur. Bir araç satın aldığınızda bu tür kısıtlamalarla karşılaşmazsınız.

Araç satın alımlarında sürecin en başından itibaren bazı giderler olacaktır. Başlıca giderlerden bazıları şunlardır:
 
  • Araç alım bedeli
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi
  • Trafik sigortası
  • Kasko
  • Kurumlar Vergisi
  • Yaz/kış lastikleri
  • Olası operasyonlarda personel giderleri
  • Düzenli araç bakımı hizmetleri

Hangi Seçenek Daha İyi?

Bu konuda kesin bir sonuca varmak her zaman kolay olmasa da, kendi ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak size en uygun yöntemi seçebilirsiniz. Eğer sık sık seyahat eden, yeni teknolojilere ve farklı araç modellerine ilgi duyan ve bu deneyimleri yaşamaktan keyif alan biriyseniz, bireysel uzun dönem araç kiralama sizin için daha uygun bir seçenek olabilir. Ancak araçla özel bir bağ kurmak, geleceğe yönelik bir yatırım yapma arzusu taşıyorsanız ve aracı tam anlamıyla sahiplenme ihtiyacını hissediyorsanız, satın alma yoluna gitmek daha mantıklı bir tercih olabilir.

Her iki seçeneğin de sunduğu avantajları ve dezavantajları değerlendirerek, size en uygun seçeneği belirleyebilir, her türlü konuda Avis Filo’nun tecrübesinden destek alabilirsiniz. Eğer uzun dönem araç kiralama konusunda kararlıysanız sizleri en iyi seçenekler ve avantajlarla tanıştırmak için Avis Filo’ya bekleriz.
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}