Loading...
Loading...
Loading...

Egzoz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Egzoz Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Çevre ve insan sağlığına verilen önemin zamanla daha da artmasıyla birlikte egzoz muayenesi çok daha önemsenen ve resmi makamlarca yakından takip edilen bir işlem haline geldi. Seyir halindeki araçların egzoz mekanizmasından çıkan gazların insan ve çevre sağlığına olumsuz etkilerinin engellenmesi amacıyla gerçekleştirilen bu muayene, teknik olarak gerçekleştirilen bir test olup egzoz emisyon ölçümü olarak da bilinir.
Bu test, araçların egzoz emisyon değerlerinin ölçülerek kabul edilebilir seviyelerde olup olmadığının belirlenmesini sağlar. Böylelikle araçların çevre ve insan sağlığına zarar veren gaz emisyonlarının azaltılması amaçlanır.

Ülkemizdeki otomobiller (ticari araçlar hariç) ilk 3 yaşından sonra iki yılda bir periyodik ölçüme tabi tutulmaktadır. Bu nedenle araç sahiplerinin egzoz emisyon ölçümü için belirli bir süre içerisinde randevu almaları gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahipleri, yasal yaptırımlarla karşılaşabilirler.
 

Egzoz Muayenesi 1 Gün Geçerse Ne Olur?

Periyodik egzoz emisyon ölçümü araç sahipleri için oldukça önemlidir. Ancak bazı durumlarda tahmin edilemeyecek sebeplerden dolayı muayene günü geçirilebilir. Bu durumda, araç sahipleri muayene günü 1 gün geçerse dahi mutlaka gecikmiş egzoz muayenesi cezası ödemek zorunda kalırlar.
 

Egzoz Muayenesi Araç Muayeneden Kaç Gün Önce Yapılır?

Araç sahipleri, muayene saatinden önce 1-2 saat gibi bir süre önce istasyonlara giderek egzoz emisyon ölçümü yaptırabilirler. Böylelikle araçların muayene işlemleri için gerekli olan egzoz emisyon ölçümleri sorunsuz bir şekilde kolaylıkla tamamlanabilir.
 

Egzoz Muayenesi Nerede Yapılır?

Araçların egzoz mekanizmalarından çıkan gazların insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için gerçekleştirilen egzoz emisyon testi, ülkemizde yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yapılmaktadır.
TÜVTÜRK, Türkiye'nin 81 ilinde faaliyet gösteren muayene istasyonlarına sahip bir kuruluştur. Bu istasyonlarda, araçların muayenesi için gerekli olan tüm testler yapılmaktadır. Egzoz emisyon ölçümü için özel olarak tasarlanmış bir alanda bu testleri özel olarak yapmakta görevli personeller bulunmaktadır.
Avis Filo, araç kiralama isteyen müşterilerine özel hızlı, kolay ve kişiselleştirilebilir bir hizmet sunmaktadır. En hızlı şekilde marka, model, yakıt türü ve vites tipi gibi kriterleri belirleyerek size en uygun araçları görüntüleyebilir; seçtiğiniz araç veya araçlar için size en uygun teklifi alabilirsiniz. Avis Filo, müşteri memnuniyetini her zaman en önemli öncelik olarak belirleyerek, müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun araçları sunmak için büyük bir özveriyle çalışmaktadır.
 
Tekliflerim
Tekliflerim({{ basketProductCount }} Adet)
{{index + compareLength}}
{{index + compareLength}}