Ticari Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Günümüzde araç kiralama sık sık tercih edilen ve içinde birçok avantaj, seçenek bulunduran bir yöntemdir. Hem bireysel hem de kurumsal olarak araç kiralama yapılabilir. Araç satın almak için yeterli maddi imkâna sahip olmayan bireyler veya kurumlar, araç kiralama seçeneği sayesinde maddi şartlarını zorlamadan günlük, haftalık veya yıllık olarak araba ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Özellikle son dönemlerde, kurumsal araç kiralama seçeneği de sunduğu avantajlar sayesinde firmaların sık sık tercih ettiği bir yöntem hâline geldi. Çeşitli avantajlar sayesinde, kurumlar ihtiyaç duydukları araç tiplerine diledikleri süre boyunca maddi olanaklarını faydalı kullanarak sahip olabiliyorlar. Her şeyde olduğu gibi, kurumsal araç kiralama seçeneğinde de çeşitli şartlar bulunur.

Ticari araç kiralama şartları çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak farklılık gösterebilir. Ticari araç kiralama seçeneğinde, gereksinimlere ve kullanım amacına göre farklı belgelere gerek duyulur. Örneğin, araç yolcu taşımacılığı ve yük taşımacılığında kullanılacaksa, plakada belirtilen araç boyutuna göre ve plakadaki tanıma göre sertifikalandırılacaktır. Turist veya normal yolcu taşımacılığı yapmak için araç kiralama yapılacaksa, tanışacak yolcu sayısı ruhsata işlenmelidir. Eğer yolcu sayısı belirtilmezse, aracın K sertifikasına sahip olması gerekir. Ticari araç kiralama koşulları göz önünde bulundurulduğunda K belgesi oldukça büyük önem taşır. İzin belgesinde yolcu sayısı belirtilmiş ise K belgesi gerekli değildir.

Mal taşımak için ticari araç kullanmak isteniyorsa; aracın sürücü ehliyetinin yanı sıra, aracın yük kapasitesi ve eğer varsa taşınacak yolcu sayısı da belirtilmelidir. Yük taşımacılığı ile üretilen kiralık ticari araçlar için K belgesi şartı aranmamaktadır. Yurt içi eşya taşımak için kiralanan araçlarda K belgesi şarttır. Bu belge araç plakasına işlenir, şahıslara veya kuruma K belgesi verilir. K belgesi K1 ve K2 olarak ayrılır. K1 belgesi, aracın yurt içinde yük taşımasına olanak tanır. Eğer taşınacak malların faturası varsa, yurt dışına da taşınabilir. K2 belgesi ise yalnızca aracın gerçek sahibine yük taşıma izni verir.

Avis Filo, ticari araç kiralama seçeneğini sizlere sunarak, ticari filo ağıyla ihtiyaçlarınızı karşılar. Ticari araç kiralama şartları ve tüm detaylar hakkında bilgi almak için hemen Avis Filo ile iletişime geçin!